Mykóza

Najčastejšie príčiny vzniku sú vlhkosť nohy, cukrovka, chemoterapia, oslabený organizmus po liečbe antibiotikami, verejné kúpaliská, spoločné sprchy, úraz, atď.

Nechtová pleseň sa najčastejšie prejavuje zhrubnutím nechtov, zažltnutím, necht sa v okrajoch začína odlučovať od lôžka, v ťažších prípadoch sa drobí a zapácha, sú pod ním rozsiahle usadeniny.
Často necht poškodíme mechanicky, napr. zakopneme, padne nám niečo na nohu, necht sa poškodí, odlúči sčasti od lôžka, vznikne vzduchová bublina, sprchovaním sa tam dostane voda a vlhké prostredie je rajom pre baktérie. Treba dbať na správny výber obuvi, aby na nechty nebol vyvíjaný nadmerný tlak v dôsledku odlúčenia od lôžka.

 

Ako liečiť mykózu
Pre kožnú pleseň je charakteristické olupovanie kože, svrbenie až začervenanie, zožltnutie kože, najčastejšie sa vyskytuje na potivej nohe.
V prvom rade treba zistiť, či ide o mykózu, alebo mechanické poškodenie nechtu. Pokiaľ je povrch nechtu vrúbkovaný, zožltnutý, oddeľuje sa od lôžka, drobí sa a zapácha, pravdepodobne pôjde o mykózu. V tomto prípade je nevyhnutné vyhľadať pomoc odborníka. V spolupráci s dermatológom sa potom lieči mykóza nielen symptomaticky, ale aj vnútorne. Čas ozdravenia poškodeného nechtu niekedy dosahuje až 12 - 18 mesiacov.

Je veľmi dôležité, aby sme pravidelne dezinfikovali všetku nosenú obuv, vane aj sprchové kúty. Dávajte pozor, u koho alebo kde chodíte naboso a čie papuče si obúvate. Ponožky, pančuchy perte pri 60 stupňoch, nechty si skracujte každý týždeň, aby sa naštartoval ich rast, a pred aplikáciou protiplesňového prípravku odstráňte nečistoty spod nechtu. Nohy si pravidelne umývajte v teplej vode. Používajte antibakteriálne mydlo.

Nohy treba neustále držať v suchu a nosiť len bavlnené ponožky. Majte vlastný uterák, najlepšie zvlášť pre chodidlá a zvlášť pre ďalšie časti tela. Lakovanie treba odložiť na časy, keď budete mať nechty vyliečené.

Dbajte aj na vnútornú očistu! Dodržujte pitný režim, upravte svoju životosprávu - prevažovať by mali zásadité potraviny, pite detoxikačné čaje, obmedzte sladkosti .

Trojkombinácia na úspešnú liečbu: dermatológ lieči vnútorne a symptomaticky, pedikér hĺbkovo čistí a zbrusuje napadnuté časti nechtu, pacient sa v rámci domácej starostlivosti poctivo denne o nohy stará, čistí a dodržuje naordinované postupy.

Čo určite nerobiť: nenavštevovať verejné kúpaliská a rizikové miesta, nenosiť syntetické odevy a topánky, nepoužívať pemzu, pretože je pórovitá a usadzujú sa v nej baktérie a vlhkosť
.